sobota, 5 maja 2012
Kuchnia włoska...
Kuchnia śródziemnomorska a szczególnie kuchnia włoska należą do moich ulubionych inspiracji kulinarnych.
Czarne i zielone oliwki, smak przeróżnych rodzajów pasty i spaghetti, oliwa z pierwszego tłoczenia i słodkie tiramisu to zestaw smaków do których chętnie i często lubie siegać.
"Podobno we Włoszech co region to inna kuchnia... Każdy region ma swoje tradycje i zwyczaje kulinarne.
Skąd te różnice? Kultura jedzenia jest ściśle związana z tradycjami spolecznymi, historią i położeniem geograficznym.
Włoska Północ pełna jest ziemniaków, polenty i mięs, a na Południuy prym wiodą owoce morza, ryby, makarony i cytrusy.
To, co łączy włoskie tradycje kulinarne to miłość to jedzenia i zdrowe menu.
Podstawą są świeże owoce i warzywa, sery, ryby i owoce morza oraz zioła.
Włosi jedzą często ale w małych porcjach. A wszystko popijają winem, które poprawia krążenie krwi.
Karafka z oliwą z oliwek stoi na każdym włoskim stole. Oliwę dodaję się do grzanek, makaronów, zup a także potraw z mięs, ryb i owoców morza. Bez oliwy kuchnia włoska nie istnieje.
Chleb jest także ważnym elementem włoskiej kuchni. Można nim między innymi wycierać oliwę, która tak często gości w wielu potrawach.
Włosi uwielbiają również wszelakie sery i produkują je w wielu gatunkach, takich jak: Fontina, Asiago,Gorgonzola, Parmezan, Mozzarella, Ricotta.
Firmowym znakiem Italii są makarony nazwane pastą. Włosi przyrządzają je w wielu kształtach i na wiele sposobów.
Nie można zapomnieć o włoskich mięsach i wędlinach, które słyną na całym świecie z tego, że wyrabiane są tradycyjnymi metodami bez konserwantów i polepszaczy.
Bez przypraw nie byłoby kuchni włoskiej, która pachnie oregano, tymiankiem, bazylią i koprem.
Nie można nie wspomnieć o winie. Na Północy kraju powstają wina szlachetne, najlepszej jakości. Południe Włoch stawia zdecydowanie bardziej na ilość, niż na jakość trunku. A włoskie wino jest przede wszystkich czerwone.
Typowy Włoch nie wyobraża sobie dnia bez kilku kaw. Pierwsza kawa pita jest przy śniadaniu-najczęściej to mocne, aromatyczne espresso z jasną naturalną pianką podawane w małej filiżance, zwykle ze szklanką wody. Później spożywa się w zależności od upodobań kilka rodzajów tego trunku. Może być caffe latte z dużą ilością spienionego gorącego mleka, latte macchiato złożone z trzech warstw - mleka, kawy espresso i mlecznej pianki, caffe corretto z odrobiną alkoholu i wiele innych.
Ale włoską królową jest capuccino- napój powstający z połączenia spienionego mleka z mocnym espresso. Zwykle towarzyszy słodkościom.
Każdy kraj ma swoje potrawy - symbole narodowe. Włochy mają wiele dań, które od razu kojarzą się z ich słonecznym krajem. I choć podbiły prawie cały świat, to i tak najlepiej smakują w Wenecji, Neapolu czy Rzymie.
Wystarczy tylko wspomnieć o chrupiącej pizzy na cieniutkim cieście, spaghetti z różnymi sosami i dodatkami, kolorowym i aromatycznym risotto czy słodkim, mocnym tiramisu."*
To czego zazdroszczę Włochom to sposób w jaki potrafią oni celebrować posiłki i smakować nie tylko jedzenie ale również całe życie. To ich specyficzna cecha narodowa. Oni po prostu są urodzonymi smakoszami.
* pisząc to podsumowanie korzystałam z Podróży kulinarnych świata. Tom I. Kuchnia Włoska, wydanych przez Rzeczpospolitą, s.4-60.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
bardzo lubię kuchnię włoska :)
OdpowiedzUsuńuwielbiam kuchnię włoską i generalnie śródziemnomorską :)
OdpowiedzUsuńDziękuję serdecznie za komentarze :)
OdpowiedzUsuńTo pokrzepiło moje serce, że są osoby które chcą czytać nie tylko przepsy, ale również odrobinę "teorii".
Pozdrawiam gorąco!
Do poprawienia: "Włoska Północ pełna jest ziemniaków, polenty i mięs, a na Północy prym wiodą owoce morza, ryby, makarony i cytrusy."
OdpowiedzUsuńDwa razy Północ :-)
Dziękuje za poprawkę!
Usuń